Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Kuhu paned sina oma käekoti?

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Maria Lemberg
13.10.2010
Foto: Photobucket

Rinnavähk on kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja, mille otsene tekkepõhjus pole senini kindlalt teada. Oktoober on rinnavähi teavituskuu ning selle raames toimub 15. kuupäeval rahvusvaheline Rinna Tervise Päev 2010. Femme uuris, millistel viisidel on nii Eestis kui mujal püütud rinnavähile tähelepanu tõmmata.

Rahvusvahelise päeva eesmärk on tõsta Euroopa naiste ja neidude teadlikkust seoses rinnavähi ennetamise ning selle varajase avastamise võimalustega. Elu jooksul haigestub rinnavähki iga 8. naine USAs ja iga 12. Inglismaal. Eestis seni küll veel iga 25., mis tähendab aga, et aastas diagnoositakse pahaloomuline rinnakasvaja ligikaudu 600 naisel, kellest üle 30 protsendil on vähk avastamise hetkel kaugelearenenud staadiumis.

Facebookis rinnahoidjamäng
Probleemile tähelepanu tõmbamiseks ja naiste teadlikkuse kasvatamiseks panid 28. mail Eesti naised jalga teksad kampaania "Teksades rinnavähi vastu“ raames. Inglismaal osutavad kohalikud oktoobris - rinnavähi teavituskuul – haigusele tähelepanu üleriigilise "Kanna roosat!" päevaga 29. oktoobril ja Nottinghamis toimub 17. oktoobril rinnavähi teavituskampaania ainult naistele mõeldud jalgrattamaratoni näol. "Väntame roosaks!" – just nii kõlab roosasse riietunud ja pea 42 km maha väntavate naiste kampaanialoosung, mille eesmärk on pidurdada rinnavähki haigestumist. Rio de Janeiros kuvatakse aga Jeesuse kujule roosat valgust, et teadvustada rinnavähi-teemat.

Rinnavähikuud peetakse omal moel meeles ka erinevates interaktiivsetes keskkondades nagu Facebook. Mullu käivitus nimetatud suhtlusportaalis kampaania, mille naistoetajad avaldasid kantava rinnahoidja värvi oma konto seinal. See jättis paljud teemaga mitte kursis olnud pead vaevama, miks naised oma seinale juhuslikena näivaid värve postitavad. Selline käitumine äratas uudishimu ja rinnahoidjamäng jõudis suisa ülemaailmsetesse uudistesse.

Tänavuse Facebooki rinnavähiteemalise kampaania võtmeks on aga küsimus: kuhu paned sina koju jõudes oma käekoti? Toetades rinnavähi teadvustamist, tuleks oma konto seinale kirjutada lihtne lause inglise või eesti keeles ilma lisaselgituseta, näiteks: "Mulle meeldib see diivanil." Kas ka käekotimäng jõuab uudistesse, on meie, võimsate naiste, endi teha.

Kuidas kontrollida ja mida teada?
Kuigi haiguse tekkeriski võivad mõjutada mitmed tegurid, puuduvad neljal viiest rinnavähki haigestunud naisest teadaolevad üldlevinud riskifaktorid. Neid ei saa alati ise mõjutada, küll aga saab neid arvestades pöörata suuremat tähelepanu võimalikele haigusele viitavatele ohuteguritele ja rindade kontrollile.

Rinnavähi riskiteguritest, sellest, kuidas end ise kontrollida ja mida tähele panna, saad lugeda siit. Mis on aga rinnavähi sõeluuring ehk skriining ja milleks seda tehakse, uuri siit.

Arvatakse, et selle sajandi jooksul kaotab vähk ravimatu haiguse staatuse lõplikult. Sarnane protsess on toimunud juba varem paljude teiste haigustega: näiteks on kopsupõletik ja gripp muutunud üliohtlikest tõbedest ravitavateks möödunud sajandi keskpaigast.

On oluline teada, et juba tänagi ei tähenda rinnavähki haigestumine tingimata surmaotsust ja seda on õigeaegsel avastamisel võimalik ravida. Loe positiivset vähist võitu saamise lugu menuseriaalist "Tuvikesed" tuntud näitlejatar Christina Applegate'ist (sarjas peretütar Kelly).

Loomulikult ei pääse me ka rinnavähi puhul üle ega ümber erinevatest rahva seas levinud müütidest. Seega uuri artiklist "Kaheksa müüti rinnavähi kohta", mida ei tasu kohe kindlasti tõe pähe võtta.

Tuleb meeles pidada, et rinnavähk on varases staadiumis avastatult ravitav. Seega: hoidkem endid, teadvustagem probleemi, sest kui see saabub, ei koputa ta viisakalt uksele - targem on ise aeg-ajalt ukse taha vaadata ja õigeaegselt ning korrapäraselt end kontrollida lasta!

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Hoolitsetud
Femme uudiskiri

Julge ja omanäoline käsitlus inimkonna hävinemisest on põlu alla sattunud – juba kuus riiki on filmi näitamise keelanud.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee