Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Liighigistamine (8)

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Hedviga Vei
20.12.2007

Oled sa sattunud olukorda, kus kohtumisel on piinlik kätt sirutada, sest kaenlaalune on märg ning peopesa niiske? Higistamine on täiesti normaalne nähtus, kuid sellegi poolest võib see kaasa tuua ebamugavaid momente eriti, kui higi tekib emotsionaalselt pingelistes olukordades. Emotsionaalne higistamine võib olla nagu nõiaring: ärevustunne ajab higistama, mispeale higistamine muudab inimese veelgi närvilisemaks. On seda kuidagi võimalik vältida?

Arvatakse, et kuni 3% rahvastikust kannatab tõsise liighigistamise ehk hüperhidroosi all. Paljudel juhtudel ei ilmne liigse higistamise põhjust. Higistamine esineb tavaliselt kätel, jalgadel, kaenla all, harvem näol ning on peamiselt seotud emotsionaalsete faktorite ja soojaregulatsiooniga.

Kõige lihtsam viis higistamise leevendamiseks on kasutada antiperspiranti või deodoranti. Need on kaks terminit, mida aetakse tihti segamini. Antiperspirant pärsib higi eritumist, deodorant maskeerib higi lõhna. Seega soovitatakse liigse higistamise käes vaevlejal proovida antiperspiranti ja ei maksa karta, et see takistab kehal jahtumist. Näiteks on kaenlaaluste pindala üle 300 korra väiksem kogu keha pindalast ja higi eritub üle kogu keha. Mõnel protsendil inimestel võib antiperspirandi raviga kaasneda vähene naha kipitamine või sügelemine. Ärritusnähtude vähendamiseks tuleb seda panna kuivale ja tervele nahale, väga õhukese kihina ja hommikul nahka veega loputada. Vahetult enne tarvitamist ei soovitata raseerida.

Liighigistamist on võimalik ajutiselt kontrolli alla saada ka Botoxi süstidega. Seda teenust pakuvad kliinikud Elite ja Medemis. Keskmiselt peaks süst aitama kuueks kuuks, mõnel juhul kuni aastaks, aga võib juhtuda, et ka ainult paariks kuuks. Seetõttu on huvi süsti vastu suur, kuid kuna efektiivsust on raske ette prognoosida, loobuvad paljud sellest mõttest kalli hinna tõttu. Ühe kaenlaaluse süstimine maksab 3500-5000 krooni ja kätel veelgi rohkem.

Kõige äärmuslikumaks meetodiks higistamisvastases tegevuses on kirurgiline sekkumine. Eriti tulemusrikas on see labakäte, veidi vähem kaenlaaluste higistamise korral. Seda, kas lõikust ette võtta, otsustab ikkagi arst, sest nii, nagu iga kirurgiline sekkumine, on ka higistamise kõrvaldamine ohtlik ning kõrvaltoimeid tekitav.

Kui vaevled liigse higistamise käes, ongi kõige õigem pöörduda esmalt arsti poole. Tema otsustab, kas sulle piisab antiperspirandist või võiks proovida mõnd teist moodust.

Ka igapäevaste toimingute abil on võimalik higistamist ja selle ebameeldivat lõhna vähendada:

• Käige iga päev vannis või duši all.
• Peale pesemist kuivatage põhjalikult jalgu, sest mikroorganismid paljunevad edukalt just niisketes kohtades.
• Peale pesemist pange alati selga puhtad riided, sest kord juba higistatud riie hakkab keha soojenedes uuesti lõhnama isegi, kui keha on puhas.
• Eelistage puuvillase tallaga sukki ja sukkpükse.
• Kandke naturaalsest materjalist riideid, sokke ja jalanõusid.
• Kui jalanõu läks seest niiskeks, ärge järgmisel päeval samu jalanõusid jalga pange, kui need pole veel ära kuivanud.
• Käige nii palju kui võimalik paljajalu.
• Vajadusel kandke ööseks higistavatele piirkondadele antiperspiranti, eelistatult lõhnavaba (NB! antiperspirandi kasutamisel tuleks kaenlaaluseid raseerida vähemalt 12 tundi enne selle kasutamist).
• Olukordades, mis tekitavad pinget, proovige end maha rahustada. See võib aidata kontrollida stressi, mis vallandab higistamise.
• Muutke oma toitumist juhul, kui toit sisaldab liiga teravaid maitseid. Katsuge ära jätta kofeiiniga joogid, samuti tugevalt lõhnavad toiduained nagu küüslauk, sibul ja vürtsid.

Informatsioon põhineb järgnevatel allikatel: derma.ee, kliinik.ee, kodutohter.ee, sloleht.ee, postimees.ee

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Loe kommentaare (8)

Hoolitsetud
Femme uudiskiri

Julge ja omanäoline käsitlus inimkonna hävinemisest on põlu alla sattunud – juba kuus riiki on filmi näitamise keelanud.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee