Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Kuidas päevitada isepäevitajaga?

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Ethel Lillemägi
28.03.2006

Isepäevituvad kreemid-geelid on meeldivaks alternatiiviks kõigile neile, kes päris päikest ega solaariumi ei talu ning ka neile, kes oma noorust ja ilu karmide UV-kiirte eest kaitsta püüavad. Isepäevitujate üle 40-aastase ajaloo vältel ei ole teada, et nad oleksid kellelegi kahjulikult mõjunud – nimelt ei ulatu isepäevitajate toime sügavamale naha sarvkihist.

Kuidas nahk pruuniks muutub?

Inimese nahk koosneb erinevatest kihtidest. Tavaliselt teatakse neist kahte: epidermist (naha pealmine kiht ehk marrasknahk) ja dermist (naha alumine kiht ehk pärisnahk). Epidermis jaguneb omakorda kasvukihiks – see on epidermise sügavam osa, mida mõjutavad päris päikese kiired – ning sarvkihiks – see on meie naha kõige pindmine osa, millele annavad võltspäevituse isepruunistavad tooted. Epidermis on ühtlasi see kiht, mis perioodiliselt uueneb – vanad naharakud hukkuvad ja irduvad sarvkihilt ning uued tulevad asemele.

Isepäevituvate kreemide põhiliseks toimeaineks on erinevad suhkrud – peamiselt värvitu suhkur DHA (dihüdroksüatsetoon), mis reageerib marrasnaha surnud rakkudega. Iga päev eraldub nahalt miljoneid surnud naharakke ning see on ka põhjuseks, miks isepäevituvate toodete poolt tekitatud pruun jume kiirelt kaob.

Lisaks DHA-le, mis on tunnistatud kõige ohutumaks ja inimsõbralikumaks toimeaineks, võib isepäevitujate ja solaariumikosmeetika koostisest leida ka näiteks türosiini, mis stimuleerib nahas melaniini moodustumist ning kiirendab päevitumisprotsessi.

Milline toon tekib?

Kui 1960ndal aastal toodi turule maailma esimene isepäevituja (Quick Tanning Lotion), käisid uhked kasutajad mööda linnu ringi üpris erkoranzhidena. Sellest ajast saadik ongi tootjate üheks ülesandeks olnud võimalikult loomuliku ja kauni jume saavutamine.

Esmakatsetajale rahustuseks võib öelda, et tänapäeval annab enamik tooteid tõesti üsna ihaldusväärse päevituse. Ometi ei ole garantiid, et pruun jume jääb alati ühtlane ning sama kaunis kui sõbrannal. Üheks põhjuseks on needsamad surnud rakud, milles pruunistuv efekt tekib. Kui nahal on surnud rakukiht ebaühtlane, jääb ka naha värvus kirju. Seetõttu on oluline nahka kindlasti enne isepäevitujate kasutamist koorida. Oma osa lõpptulemuses mängib ka naha oma naturaalne värvus.

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Hoolitsetud
Femme uudiskiri

Kas oled unistanud deodorandist, mis poleks pealekandmisel külm ja märg, vaid siidiselt pehme ning kiirelt imenduv?
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee