Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Eesti mees sureb vaikuses (24)

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Liisa Kaal
16.12.2009
Foto: sxc.hu

Eesti mees upub oma kinnisusse, oma oskamatusse rääkida ning muresid ja mõtteid välja elada, lahti harutada. Ta elab need sissepoole, ketrab omaloodud kontseptsioone peas omas supis ja keegi ei tea, mis sest leemest seal välja tuleb – sest eesti mees ju ei räägi! See on klišee, ütlete, millel pole tegeliku eluga mingit pistmist? Aga on.

Sellele mõtlema hakkasin taas, kui mulle sattus kätte raamat "Meie inimesed" (kirjastus Pilgrim, 2008). See väidab eestlaste, eesti meeste kohta just nii: eesti mees upub oma kinnisusse. Tema rahulolematus ja kurvad, halvad mõtted ei leia lahendust ega väljaelamist – ärevust ja pinget maandab ta rääkimise asemel pigem ohtra joomise, naistevahetuse ja ületöötamisega. Kolmandik, võib-olla kuni pooled eesti peredest on haiged ning suureks mõjutajaks, "staartegijaks" on siin alkohol.

Mulle tundub: tegelikult on ju nii, et selleks, et elementaarselt kõht täis saada, piisab paarist-kolmest päevast tööst kuus. Ülejäänu on valikute küsimus: kas tõmmata end töötegemisega ribadeks, juua, vahetada naisi ja ajada taga sära, pidevalt uue ja adrenaliinirohke kogemuse joovastavat tunnet või võtta rahulikumalt. Nautida heas mõttes ja mitte tingimata hedonistlikesse äärmustesse kaldudes: jälgida elu kulgu, süveneda asjadesse jmt. Näiteks kas või jõulude ajalgi - mitte hullunult mööda poode tormata, vaid võtta aeg maha ja lihtsalt olla. Ei viitsi siinkohal seda tüüpilist jõuluila ajada: tee ise kingid, leia aega lähedastega olla jne, sest kes selle sisust ja põhjustest aru saab ja neid endale teadvustab, teeb seda niikuinii.

Tüüpiliste eesti meestega on aga just nõnda, et nad ei saa sellest aru. Enne, kui rahulolematud naisi vahetavad "elunautijad" on üksi, infarktiga haiglas. Nagu juhtus mu isaga. Teda iseloomustab vaikiv, kange, mehed-ei-nuta stiilis käitumine läbi elu, lisaks kolhoosisüsteemi lagunemisega kogetud tarbetustunde tekkimine, andropausi vaevused – see kõik on viinud ta kahe infarkti ja ühe insuldini. Aga ta elab. Ja ei ole muutunud. Ta rabab tööd teha ega tähtsusta inimesi, vaid raha ja avalikkuse tunnustust. Ta pole kunagi tahtnud asju arutada, vaid lihtsalt teha ja toimida. Ta ei oskagi aega maha võtta ja mõelda-analüüsida olnut ning tulevat. Tema meelest läheb kõik järjest halvemaks, midagi muuta ei ole võimalik ja süüdi on kõik teised. Ja ta on õnnetu ning kurb.

Näiteid on teisigi. Ka minu ümber. Meie kõigi ümber. Mina usun, et naiseliku sarmi, nn pläramis-oskusega on võimalik seda muuta. Olen oma suhtes selle mure lahendanud, ma loodan vähemalt. Ma ise tõesti usun, et ta usub mind ning mu avameelsust. Olen aus ka negatiivsetes asjades ning ka mõned toored mõttepojad ja kahtlused-tunnetused räägin välja. Ega see ole mulle endalegi alati lihtne, aga olgem ausad: see on lihtsam kui muretseda, stressata, välja mõelda ja pärast emotsionaalset sasipundart harutada. Ma tõesti usun, et ka mu kaaslane sellesse usub. Vahel on tal küll vist raske seda kõike mõista ja taluda või ise selle järgi käituda, aga saame hakkama. Ja ta on ka öelnud: see on õige taktika.

Kui on võimalik panna karud tantsima, on võimalik panna ka eesti mehed oma emotsioone näitama. Sest väljaelamine ja –rääkimine on väga oluline. Ma olen veendunud ja näen kogemusest, et rääkimine teeb kergemaks. Jagatud mure on pool muret!

Aktiivne
Femme uudiskiri

Julge ja omanäoline käsitlus inimkonna hävinemisest on põlu alla sattunud – juba kuus riiki on filmi näitamise keelanud.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee