Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Mu sõber lahutab (1)

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Tuuli Stewart
13.07.2009
Foto: sxc.hu

Mu sõber lahutab. Oma vabaabielu. Nüüd on ta vist vabalahutatud. Pikk kooselu, mis lõppkokkuvõttes polnudki nii õnnetu ja piinarikas, sai otsa. Üks pere, millest ei saanud kunagi peret paberil ja annaalides, on katki. Nad on lahutamas. Ja see on kurb. Aga millest lahutatakse? Oma vabadusest? Sest oldi ju vabad. Kuigi jah, natuke abielus ka.

Mis on need vabadused, mille vabaabielu inimeselt tegelikult võtab? Ja mis teeb sellest abielu? Ja miks ei abielluta, vaid jäädakse n-ö vabaks ehk statistiliselt defineerimatuks? Mis on vabalt saadaval – nt suhe, kooselu, kas selle nimel on vajagi pingutada vormistuseni? Või üldse? Kas see nõuab rohkem või vähem pühendumust kui abielu, mida on raske, kui mitte võimatu lahutada ilma, et surm ise vahele astuks?

Kui me peame ennast igas suvalises ankeedis läbi elu lahterdama: a) vallaline; b) abielus; c) vabaabielus; d) lahutatud / lesk, siis kas poleks aeg teha juurde veel üks kastike – vabalahutatud? Muide, kas pärast vabalahutust ollakse vallaline või lahutatud? Vist ikkagi vabalahutatud?

Abielu kui sellist tunneme Euroopas vaid paarsada aastat. Ilmaliku abielukorralduse üks eesmärke oli ilmselt lõpetada lõppematud vaidlused selle üle, kes peaks abielu seaduslikuks kuulutama: katoliiklane, protestant, anglikaan või ortodoks. Päris segaseks keerasid asjad lõpuks muidugi Iiri- ja Šotimaal. Abiellumas käidigi pikka aega hoopis teisel saarel ja lahutada ei saanud üldse. Ka täna on maailmas küllalt kohti, kus abiellujad peavad ületama uskumatuid takistusi, et oma tahtmist saada. Kui miski on vaba, nt meie võimalus paari heita või sellest välja heituda, siis pole see äkki enam ihaldusväärne. Kas selles ongi asi – tahame vaid seda, mida ei saa? Kas sama tabab ka samasooliste abielusid – see tundub magus, sest pole saadaval? Nojah, aga sellest teine kord.

Mis eristab nn vabaabielu abielust? Mis eristab vabalahutust tegelikust lahutusest? EV seadused selgitavad neile, kes segaduses, et:

(1) Abielu sõlmitakse mehe ja naise vahel. Ja nad peavad olema vastutusvõimelised täisealised.
(2) Õigusliku tähendusega on ainult abielu, mille sõlmimisel on koostatud perekonnaseisuasutuse abieluakt.

Et asja mitte veel segasemaks ajada, vaatame legaalset riiklikku abielu, milles osalevad enam-vähem arulised täiskasvanud ja mille kinnitab riigiametnik (sest kõikvõimalikel jumalasulastel on omad trikid, mis annavad neile võimaluse abielu mitte sõlmida või see pärast tühiseks kuulutada).

Abielu sõlmimise eelduseks on abiellujate ühine soov ja selle kinnitus. Abielu ei või sõlmida:
1) isikute vahel, kellest vähemalt üks on juba abielus;
2) otsejoones ülenejate või alanejate sugulaste vahel.

Muid keelde nagu polegi.

Eesti on pisike maa ja paljud meist on nii või naa tuttavad või isegi ülenevad-alanevad-horisontaalsed sugulased. Ometi ei saa isegi siin (v.a Kihnu saar) arvata, et meie abiellumus on pärsitud, sest peale sugulaste suurt muid võimalusi enam jäänud polegi.

Teine võimalik takistus oleks, et ühel poolel pole mitte ainult soov abielluda, vaid ka soov pidada mitut naist või meest. Ja et ta ei püüagi sellest diskreetset saladust vormida. No meil on võrdõiguslikkus ja keegi ei saa olla võrdne alliansi vastu. Selge, et seda tuleb takistada. Ja kuna rohkem kui pooled meist pole abielus, tuleb ka neile võimalus anda – võtku parem keegi, kes ei pea juba mitut. Ametlikult.

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad
Rataste joondamine hea hinnaga (0)

Loe kommentaare (1)

Aktiivne
Femme uudiskiri

Julge ja omanäoline käsitlus inimkonna hävinemisest on põlu alla sattunud – juba kuus riiki on filmi näitamise keelanud.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee