Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Ürginstinkti radadel

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

femme.ee
08.07.2009
Foto: sxc.hu

Miks me kasutame parfüüme? Eks ikka selleks, et vastassugupoolele meeldida ja saata signaal oma olemuse ning soovide kohta. Tegelikult aga eritab ka meie oma organism lõhnasignaale feromoonide kaudu.

Teadlased arvavad, et inimorganismi toodetavate feromoonide tugevus ja seega ka mõjufaktor on sajandite jooksul seoses inimkeskkonna muutustega tunduvalt nõrgenenud: erinevalt kiviaja-inimesest kanname me igapäevaselt riideid, kasutame deodoranti ja üleüldse on tavaks rakendada teistmoodi vahendeid vastassugupoole huvi äratamiseks. Kui soovid aga minna tagasi juurte juurde ja just teistele märkamatult lõhnasignaali abil tähelepanu tõmmata ning head esmamuljet jätta, on see täiesti võimalik ja tänapäeva maailmale kohaselt kõigest hiirekliki kaugusel.

Sõna "pheromone" on tuletatud kreekakeelsest sõnast "pherein", mis tähendab "kandma", ja teine pool "hormoon" tähendab selles sõnaühendis "erutus". Niisiis, feromoone võiks kirjeldada kui kehasiseseid hormoone või keemilisi ühendeid, mis edastavad kehadevahelisi sõnumeid. Sõnum on hoomatav teiste isendite poolt, kes võivad (või ka mitte) olla liigikaaslased, ja kannab nendeni mingisugust signaali (olgu see siis hirm, agressiivsus, seksuaalsuse tõus või palju muudki). Feromooni või feromoonide kantud signaali äratundmise mõju võib ulatuda seksuaalsest erutusest kuni kontaktist hoidumiseni indiviidi suhtes, kes signaali saadab.

Inimorganismis eritatakse feromoonid läbi naha apokriinnäärmete poolt (vahel nimetatud ka lõhnanäärmeteks). Nad on sarnased higinäärmetele, mis eritavad soolast higi, kuid apokriinnäärmete nõre on õlisema koostisega. Apokriinnäärmed paiknevad enamasti karvadega kaetud kehaosades nagu kaenlaalused ja jalgevahe, kaasnedes tavaliselt higinäärmetega, mis aitavad levitada feromoonide nõret.

Feromoonide tajumine toimub keemilise tunnetamise abil, mis on väga sarnane meie lõhnatajule. Igapäevast lõhnataju tunneme me tänu lõhna tajumise piirkonnale (regio olfactoria), kuid feromoonide avastamiseks ja tajumiseks vajame lisasüsteemi. Imetajatel on selleks vomeronasaalne süsteem. See koosneb vomeronasaalsest alast ninas, mille põhjas asub vomeronasaalne organ (VNO) ehk koht, kus paiknevad rakud, mis on spetsialiseerunud ära tundma feromoone.

Siit kanduvad neuronite (närvide) poolt signaalid haistmissagarasse - ajuossa, mis vastutab feromoonide poolt vahendatud informatsiooni töötlemise ja sellele vastamise eest. Enamik feromoonsignaale jõuavad lõpuks hüpotaalamusse.

Feromoonide mõju inimeste käitumisele on enamgi komplitseeritud, sest meil on arenenud kõrgem ajutegevus (teadvus), mis võib ümber või vastu töötada, aga ka mõnel muul viisil modifitseerida ürginstinktide mõju meie käitumisele. Võtkem näiteks situatsioon, kus sügavalt pühendunud noormehele mõjub järsku vägagi külgetõmbav naisferomooni kutse. Siin, tänu kõrgemale ajutegevusele, jääb kõige kergemal juhul kutse vastuseta, kõige jahedam vastus oleks, et noormees ei pane naist üldse tähelegi.

Käitumisreaktsioonid feromoonide kutsele saavad lisataseme veel seetõttu, et inimeste viis püüda meeldida ja kurameerida on raskendatud sotsiaalse staatuse poolt mõjutatud tegurite tõttu, häbelikkusest tingituna. On ka teisi tegureid, nagu inimeste kalduvus olla seksuaalselt või lihtsalt agressiivne, mis võivad avardada feromoonide normaalset mõju. Rolli võib mängida ka inimeste erinev viis feromoonide mõjul käituda. Kõik need tegurid intensiivistuvad, kui kasutatakse kunstlikult toodetud feromoone.

Kogu idee kasutada tehisferomoone põhineb usul, et eksisteerib mingisugune inimeste "muskus", sarnane näiteks hirve muskusele. See muskus koosneks paljude feromoonide segust, millest igaüks koostöös teistega kannaks oma sõnumit. Mõned neist sõnumeist töötavad meeldimiskriteeriumitena. Paljud koostisosad võivad soodustada selle sõnumi edasikandumist. Need koostisosad võivad saada ära tuntud ja sünteesitud. Siiski, müügil olevad feromoonid on ainult kogum veetlusferomoone, see tähendab, et nad annavad märku üksnes "kõrgest testosteroonitasemest", "noorusest" või "ligipääsetavusest" kõigile, ei jaga aga mingit informatsiooni isiku kohta, kes on nende signaalide allikas.

Feromoontoodete loomisel kasutatakse kolme koostisosa: androstenoon, andrestonool ja adrosteroon. On veel teisi, kuid need kolm on kõige tavalisemad. Niisiis, feromoonid pole imet-tegevad seksuaalsed magnetid, vaid nad teevad oma igapäevast tööd inimestevaheliste suhete loomisel oma vaevuhoomataval viisil. Nad on osa igaühe elust. Öeldakse, et vaid 10% inimsuhetest baseerub verbaalsel suhtlusel. Kuid kui suur on feromoonide osatähtsus? Ehk suuremgi, kui arvata oskame.

Kuidas feromoontooteid kasutada? Nii nahk kui rõivad on efektiivsed omal moel. Tänu kehasoojusele aurustuvad nahale kantud feromoonid kiiresti, pannes nad kähku tööle. See on see, mida mõnikord vajame, kuid tähendab ühtlasi, et aktiivsed toimeained kuluvad üsna kiiresti. Lisaks pestakse nahale kantud feromoonid higiga koos maha ja lagundatakse bakterite poolt. Riietel püsib aine aga kaua, pidades vastu mitmele pesule.

Feromoontooteid saab osta mugavalt Interneti vahendusel.
Rohkem infot feromoonide kohta leiad siit.

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad
Kõik teed viivad Riiga (1)
https://www.oobbg.com (0)
Aktiivne
Femme uudiskiri

Kaunite kaadrite ja võrratute näitlejatööde poolest silma paistev erootiline suurteos.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee