Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Ajalugu ei hüüa tulles (1)

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Liisa Kaal
06.05.2009
Foto: sxc.hu

Kivirähki "Vombat" on imelik tükk. Nagu Kivirähki puhul tihti: ei saa aru, kas naerda või nutta (mõelda järele ja kurvastada). Kas me oleme topakad oma ajaloo (üle)heroiseerimises või meil ongi nii vägevad, mõjukad ja tulevikku muutvad lood rääkida? Kui palju on mõistlik tagantjärele jälgi ajada ja kui palju me tegelikult teada tahame… Kui palju see meid aitab ja muudab, et teame-tunneme oma sugupuud? Selle üle peab mõtlema ja see tükk paneb neid mõtteid mõlgutama.

"Kes ajalugu ei mäleta, elab tulevikuta," ütles Juhan Liiv. Õudne klišee! Aga kuskilt alates tõde ka. Kivirähk just selle klišee üle irvitabki. Või noh – kelle jaoks irvitab, kelle jaoks räägib tõsistest asjadest ning mõjub ehk lausa üleskutsuvaltki.

Mulle igatahes tundub, et suures osas irvitab. Sest eks me ikka parajad tohmanid ole. Koostame aga sugupuid, otsime siniverelikke jooni suguvõsas. Kui ei leia siniverelikke, otsime kangelasi: metsavendi, suurtalude rajajaid, mõisa vastu ülesastujaid. Tunneme uhkust, kui leiame, et oleme läbini maakad või vastupidi – meie veres voolab mitmete rahvuste segaverd. Oleme erilised, kui selgub, et  meil on setu, saaremaa või mulgi juured. Läheme uhkusest õhku täis, kui saame vihjeid, et meie esivanemad on saunikust-sulasest kõva rügamisega end üles töötanud, neid on taga kiusatud või on nad endast kuskile märgi jätnud (no näiteks on osalenud Russalka rajamises vmt). Kui ma oleksin muusik, otsiksin oma suguvõsast üles iga viimse kui vihje lõõtsamehele. Kui oleksin pankur, selguks kindlasti, et juba mu vanavanaisa oskas rahaga hästi ümber käia.

See kõik teeb meid justkui paremaks (vaata, missugused juba mu esivanemad olid, missugune siis veel mina olen!), targemaks (vaata, mida kõike ma tean!), tõstab meid esile (sul ikka ei ole setu juuri – setud on nii erilised!). Meie surnud eellased on meid kujundanud, meis on nende jooni, me oleme nende evolutsiooni kvintessents! 

Pläma.

See kõik on pläma! See on soovunelm – tahe olla midagi paremat, suuremat, enda võõraste sulgedega ehtimine. Mina arvan, et inimene on Ise. Lõpuks, kui me omavahel suhtleme, oleme inimesed. Olen mina ja oled sina. Mina suhtlen sinuga. Mind ei huvita, kas sinu vanaisa oli kangelane, desertöör, metsavend või traktorist. Mind huvitad sina. Sina oled inimene ja ma suhtlen sinuga. Sinu vanaisa ei tee sinust paremat või halvemat inimest. Milleks tõsta esile fakte ja omadusi, mis ei muuda mitte midagi? Oluline on inimene. Mõttemaailm, arusaamad elust ja sõnad, veelgi enam aga inimese teod. Headus ja abivalmidus, mitte aga päritolu, sotsiaalne positsioon või pangakonto suurus. Kekutamine ei tee kedagi paremaks. Halvemaks aga küll.

Ka "Vombatis" tuleb päevavalgele nii üllaid tegusid kui selliseid fakte, mida keegi poleks tahtnud kunagi teada saada. Selgub, kuhu viib kekutamine ning miks kõike kuuldut uskuda ei saa. Kes aga lõpuks õigem või naeruväärsem on – kas see, kes iga ajaloodetaili väärtustab ning tõepähe võtab või see, kes armastab oma elu ja oma lähedasi täna ega viitsi väga ajaloomudas sumbata –, otsustagu igaüks ise.

Jah, ajaloota ei saa – hea on, kui teame, kust me tuleme, kes oleme. Kuid see ei ole eesmärk omaette. See ei ole elu. See ei ole olevik ega tulevik – milles ja mille pärast me ju tegelikult elame.

Ma usun, et me peaksime elama täna. Tänases. Tegelema rohkem asjadega, mis on praegu. Olulised on lähisuhted ning nende kvaliteet.

Kohe on emadepäev – hea võimalus neil, kes pole ammu emale helistanud, seda täitsa "ilma põhjuseta" teha. Tehke seda. Ja jätke siitpeale meelde, et iga päev on emadepäev. Helistage siitpeale tihedamini. Sest iga päev, mil ema on elus, on veel võimalik temaga suhelda. Praegu on veel võimalus saada teada mitte ainult "mis juhtus", vaid ka "miks". Temaga lähedane olla, temast teada vahetult, mitte koltunud pabereid uurides. Sest tema on praegu ja meie oleme praegu – me elame!

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad
Rataste joondamine hea hinnaga (0)

Loe kommentaare (1)

Aktiivne
Femme uudiskiri

Kas oled unistanud deodorandist, mis poleks pealekandmisel külm ja märg, vaid siidiselt pehme ning kiirelt imenduv?
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee