Suvehitt: mustad trussikud

Liisa Kaal
11.08.2010
Foto: Photobucket

Sulge aken

Puhkus läbi. Suvi on olnud koloriitne; tuleb taas asuda seda kommenteerima, üldistama ja analüüsima. Koloriitne on, muidugi, liialdatud. Valdavalt olen näinud sel suvel kolme suve põhivärvi: valget, musta ja pruuni.

Pruunid on pea kõikide eestimaalaste kehad. Ülepäevitunud. Hirmus vaadata, kuidas heledavereliste põhjamaa neidiste ülepäevitunud nägudel hakkavad välja paistma vuntsid, kuidas silmavalged helendama löövad ning nahk paberjaks muutub. Aga eks ole teada, et ilu on vaatajais endis ja rohkem võikaid kirjeldusi ma siinkohal ei lisa.

Valged on seevastu kõikide maarjamaalaste riided. Kohe, kui termomeeter fikseerib üle 20 kraadi sooja, ilmuvad tänavale ingellik-linnarpriimäelikud inimesed. Nii naised kui mehed hakkavad suvel kandma ainult valgeid riideid. Ega ses midagi inetut olegi, lihtsalt tundub mõnikord ülepakutuna. Kui maasistumisega kontsertidele ilmutakse valgeis püksteis-seelikuis; kui püüdlikult on valgete riiete juures kõik kingad-kotid jm aksessuaaridki ainult valged. No ja tuleb ette ka juhtumeid, mil kehaehitusega valge ikka üldse ei sobi.

Kahjuks aga on sel suvel mulle üks ääretult kole tendents silma jäänud. See on must. Mustad alukad: stringid, "kajakad", bokserid, nöörstringid, tangad ja mis iganes muud sordid neid olemas on. Mustad alukad lumivalgete riiete all. Mustad on alukad nii kleidikeste, pükste kui ka seelikukeste all. Need on silmatorkavalt musta värvi (või no tumepruunid, -lillad, -sinised – mis vahet seal on!) – vaatamiseks mõeldud. Pole võimalik neid mitte näha. Ja see paistab välja kole. Ja maitsetu.

Ma ei tea, kas on suve hakul mõni "trenditeadlik" inimene kuskil massiinfo levis välja hõiganud, et selle suve suurim hitt on valgete riiete alt paistvad tumedad püksikud, või on see õpitud üksteiselt tänaval ringi uidates, kuid sel suvel on tegemist eriti massilise ilmutusega.  Ausalt öeldes ei tundu see ei ilus, trendikas ega seksikas, pigem pubekate teema või lihtsalt lollide naiste pärusmaa.

Meenub ka halenaljakaid lugusid. Näiteks, kuidas üks korpulentne (moesõnaga pükniline) tädi kandis ka suvele kohaselt valget seelikut. Oli küll alusseelik ka, aga no paistis läbi sellegipoolest. Ja siis oli muidugi kolleegidel-meestel nalja kui palju tema suure aluspesu teemal. Langevarjud jm – teate küll. Või siis juhtum, kuidas ühel üsna priskel tütarlapsel oli ka üsna mini ja lai kleit. Ja siis tuli tuul ja keerutas selle kaadervärgi üles ja ta oli oma mustade stringidega keset tänavat. Naljakas? Ei. Õudne ja kurb.

Samas on muidugi ka selliseid valgeid/heledaid riideid, mis ei paista läbi. Mille kandmine ei tekita ebamugavust ei kandjas ega ümbritsevais. Milles siis värk?

Pakun oma kogemuse põhjal, et tõenäoliselt on vahe kvaliteedis. Kanga, õmbluse ja disaini kvaliteedis. Kas on tegemist kiirmoega, mille loomisel pole eriti rõhku pandud mõtlemisele, või kalkuleeritult loodud toodetega, mida pole piinlik kanda ka pidevalt end kohendamata, pärast viiekordset pesu või üha pead murdes, kas tegemist on kleidi või pluusi, seeliku või rihma, pükste või aluspesuga. Ehk tasuks end proovikabiini peeglitest teinekord kauem uurida või võtta kaasa mõni terava keelega otsekohene sõbratar. Olen minagi proovinud Eesti kaubamärkide suveseelikuid, mille hind võiks eeldada, et tegemist on kvaliteetse tootega, kuid mille selgapanekul selgub, et sellist kanda oleks piinlik.

Olemata moraalijünger: minu poolest võib pesu vilksatada küll riiete alt, kuid kirjeldatud moeröögatus on silmale maotu ja ebaesteetiline. Seepärast tahaksin jälile jõuda põhjusile – miks niimoodi kantakse. Kes teab, see rääkigu!