Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Fotohullud (8)

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Liisa Kaal
26.06.2012
Foto: Sirla

Olete näinud roomavat inimest, tagumik püsti, pargis kesk õitsvaid margareetasid või siniliiliaid? Aga jõe kaldal või vanal müürijupil? Võilillemeres ja karikakraväljal? Raudteeliipritel ja vanal muulil? Olete märganud lillepeenra kohale kummarduvat ja peadpidi õies koogutavat inimlast? Kindlasti! Olete täheldanud oma sõbra sotsiaalkonto lehel iga päev uut rooga uhke garneeringu ja edeva taustaga? Neil kõigil on üks ühine joon: nad uurivad ja salvestavad (oma) maailma läbi objektiivi.

Fotondus on praegu vist kõige moodsam hobi. Igal teisel eestlasel on poolpeegel- või peegelkaamera, mille hind küünib vähemalt väikseima neljakohalise numbrini. Ja kuna juba selline kallis masin on soetatud, tuleb talle ka tööd anda.

Kõik kallite masinate omanikud – minu arust eranditult– peavad end ka kohe fotograafideks. Jah, mõni küll ütleb, et on algaja, kuid igaüks, kes suudab midagi mõista särist või fookusest, objektiivist või teravustamisest, peab end fotograafiks. Tavaliselt on seos veel selline, et mida kallim kaamera, seda vägevam ka fotograaf.

Pildistatakse kõike ja kõikjal. Olen näinud, kuidas esimest kevadist tulbiõit tabab lausa fotograafide tung. Üks pilt on väärt rohkem kui tuhat sõna, eks. Seega: loodusfotode, eelkõige makropiltide tegemine tundub olevat eriti diip – kõik, kes ennast fotograafiks peavad, klõpsivad looduses valimatult makropilte. Lilleõied, liblikad, putukad, ämblikuvõrgud ja vihmapiisad – need on hitid! Lubage palun küsida, fotograafid: mida te nendega teete? Salvestate kõik arvutisse ja siis vaatate neid lilli ja liblikaid aastate pärast? Või teete suured seinapildid? Saadate väsimatult konkurssidele?

Oma lähedaste pildistamine non-stop on eriti äge: hiljuti näiteks juhtusin nägema vabaõhumuuseumis seanssi, kus mees pildistas oma naist, kes aeles murul erinevais poolerootilistes poosides. Kõrval seisis vanaema nende alla aastase lapsega ja vaatas heldinult pealt. Piinlik oli seda märgata – nagu oleks millelegi ebasündsale sattunud.

Teine kategooria fotograafe on need, kellel pole kalleid kaameraid. Küll aga on nad seda rohkem pildistamishullud: nad klõpsivad telefonidega ning laevad juba mõni  sekund hiljem kuvatu sotsiaalvõrgustikku. Need on siis pildid stiilis „mina niisama“, „täna tegin endale midagi maitsvat“ jne.

Olen kuulnud, et telefonipildistajate seas on praegu eriti popp värgendus nimega Instagram – seade, mis aitab piltidel välja näha vintage. Hommikune kodune piimakohv võiks ju sotsiaalvõrgustiku sõprade jaoks (kindlasti ka reaalajas) välja näha nagu seitsmekümnendatel. Kergelt kollakas (või rohekas, hallikas, sinakas, pruunikas – mis iganes!) ja nats hägune-udune, võib-olla koguni säbruline. See on tõeline hitt! Kõigi korralike fotohullude (instagramerite) pildid näevad täna, AD 2012 välja vanad ja kulunud. Olen aru saanud, et põhiliselt kasutatakse Instagrami selleks, et oma söögist pilti teha: istud kuskil restos ja teed oma toidust pilti. Justkui oleks vaja vahetpidamata tõestada, et on nutitelefon ja elad hääästi ägedat elu. Instagrami fenomen on mulle täiesti arusaamatu: läks nii palju aastaid, et tehnika areneks, et saaks teha ilusaid hea fookusega pilte võimalikult odavate ja mugavate kaameratega ning nüüd siis põmm! – teeme vastupidi, oleme teistsugused. Rääkimata sellest, et telefoniga (ükskõik, kui peen ja kallis ta ka ei ole) tehtud pildid on ise parajad instagram-pildid niikuinii. Täielik taandareng!

Pildid on toredad – selge see. Aga kõik see mass ja kiirus - iga sekund võtta uus poos, plõksida uus pilt, igal suvel suumida liiliate tolmukaid, lisaks et sinna ja tänna laetakse sõnumeid ja pilte sekundis nii- ja niipalju – devalveerib. Liiga palju fotograafe. Liiga palju fotosid. Liiga palju infot. Parem siis juba tuhat sõna!

Aktiivne
Femme uudiskiri

Kas oled unistanud deodorandist, mis poleks pealekandmisel külm ja märg, vaid siidiselt pehme ning kiirelt imenduv?
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee