Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Rattarikkus rikub tuju (12)

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Liisa Kaal
05.06.2012
Foto: Photo Factory

Mul sai mõõt täis. Seni unustasin varemgi jalgratturite pärast tekkinud pahameele seetõttu, et jalgrattasõit on mõnus: tore on sõita, ratas on loodussõbralik alternatiiv autole ja kiirem asendus kõndimisele. Kuid täna, pärast seda, kui jalutasin üksi (kedagi polnud mu kõrval) mööda kultuurikilomeetrit (mis on suhteliselt lai, võrreldes tavapäraste kõnniteedega kesklinnas) ning mulle selja tagant jalgrattakella kõlistati ja must möödus kolm jalgratturit kõrvuti, tundsin tõesti raevu!

Tõenäoliselt on jalgrattapropaganda – kui öko see on ja kuidas meie unistusteriigid Põhjamaad väntamist propageerivad ja kui head rattateed neil on ja Kopenhaagen ja mitu protsenti inimestest võiks sõita rattaga oma asjatoimetusi ajama jne – hakanud ratturite eneseusku alusetult kõrgeks kergitama.

Tüütud ratturid jagunevad laias laastus kaheks. Silmatorkavamad on need paabulinnu moodi välja nägevad spordipisikust nakatunud – neil on tingimata spetsiaalne jalgrattakostüüm, mille firmalogod säravad nii eest- kui tagantvaates ja neoonvärvides kaugele. Nende hoog on vähemalt sama kiire kui autodel tänavaliikluses, tihti suuremgi. Pidurit nad ei tunnista.

Teised on aga need, kes on ökopisikust nakatunud – neil on üldjuhul silmatorkavaimaks omaduseks ratas ise: see on kas vana nõukaaegne, retroimitatsioon, korviga linnaratas või muidu väga eriline ja silmatorkav. Välja näevad nad tavaliselt väga hipsterid, ehk et nad vihkavad kõike, mis on peavooluline. Iga lugu on nad kuulnud enne, kui see popiks sai.  Neil on suured prillid ja nad on palju diibimad kui me kõik kokku. Nad on hääästi erilised, palju erilisemad kui meie. Ja seepärast ei pea nad vaatama, kus nad oma hipster-rattaga sõidavad või kes nendega koos liiklevad. Selge?

Rattateede puudumisel on kindlasti kõigile ohutum, kui jalgratturid sõidavad kõnniteel. Kuid paistab, et vänturid on hakanud unustama, et vastuseisus jalakäija-rattur on nemad siiski tugevam pool ning peavad käituma vastavalt. Jalakäija kiirusel liiklemine (kõnniteel) tundub jalgrattureile olevat viimane mõnitus: nemad on ju ikkagi võimsamad, kiiremad, ökomad ja moodsamad – sina, könn, hüppa kõrvale! Täiesti tavaline on, et kui jalakäijaid on kõnniteel liikumas mõlemas suunas, siis tuiskab vahelt läbi slaalomit kihutav rattur, kellele pidurdamine küll mõttesse ei tule – tema liigub omal kiirusel, maksimaalsel, mis ta suudab!

Jalakäija positsioonist tunduvad jalgratturid niisiis hirmutavad. Sellest, missugused nad autojuhtidele näivad, ei tahaks sõna võtta (sest autojuhina olen mina tugevam), aga kui juba vihaseks sain, siis lasen ka selle tulla.

Autojuhi positsioonilt ei ole linnas sportivate jalgratturitega üldjuhul probleeme. Küll on nad aga hirmutavad maanteel – seal sõidavad nad tihti helkurvestideta (tõesti ei näe ülearu varakult halva ilmaga või tagasihoidlikku värvi kostüümis liikujat) ning ka mitmekesi kõrvuti – suuremat lollust ei teagi, ausalt öeldes.

Aga hipster-ratturid linnas on palju hullem nähtus. Tavaliselt ei tea seda tüüpi ratturid autosõidust või -teedel toimivatest reeglitest mitte halligi. Täiesti tavaline on, et autoteedel sõidetakse valel pool, ühesuunalisel teel vastassuunas, keset ristmikku jäädakse äkki seisma, vahetatakse ridu tagasi vaatamata jne. Ausalt öeldes ei kujuta ettegi kõike, mida üks pool-boheem-rattur suudab rattaga autode vahel liigeldes oma peakeses välja mõelda. Neist tuleb eemale hoida ning sõidukiirus viia miinimumini.

Ma ei näe mingit võimalust, et selline koleeriline rattasõiduolukord lähiajal paraneks: omavalitsustel rattateede ehitamiseks raha pole, sõidu- ja kõnniteedki on alla igasugust arvestust, rattasõidupropaganda voolab aga uksest ja aknast. Meist ei saa iial Kopenhaagenit. Vahel olen küll ise suurest vihast mõnele ratturile rusikat näidanud, kuid mõistan, kui rumal ja perspektiivitu seegi tegevus on. Loodan vaid, et ühel hetkel lõppeb hala,  kuidas jalgratturid tunnevad end hüljatuna, võõrana nii kõnni- kui sõiduteel, sest minu arvates ruulivad nad juba praegu mõlemal.

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad
Hiit Treening (0)

Loe kommentaare (12)

Aktiivne
Femme uudiskiri

Kas oled unistanud deodorandist, mis poleks pealekandmisel külm ja märg, vaid siidiselt pehme ning kiirelt imenduv?
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee