Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Naised muutuvad suuremaks (3)

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Liisa Kaal
18.04.2012
Foto: Photo Factory

Viis aastat tagasi kirjutasin, kuidas mehed on hädised ja naised näevad enda ja oma kehaga hullu vaeva (loe siit). Mulle on hakanud tunduma, et tänaseks on seis muutunud: üha rohkem hakkab silma ülekaalulisi noori naisi. Just väga noori. Minuvanused  (need, kelle sünniaasta jääb Moskva olümpiamängude kanti ja rohkem enne seda) on endiselt valdavalt saledad ja silmnähtavalt püüdlikult hoolitsetud, kuid nooremad – praegu tudengipõlves ja hilisteismeeas olevad neiud tunduvad lopsakad ja volüümikamad.

Ehk on asi selles, et üritustel, kus noori saan jälgida, käib lihtsalt selline rahvas – ei teagi, kuidas neid kategoriseerida: tänapäeval on see väga raske, aga mitte just klubi-beibede tüüpi noorus. Võib-olla on nad lihtsalt seda tüüpi, kes panevad rohkem rõhku õppimisele ja elu tundmaõppimisele-nautimisele kui oma keha piitsutamisele, kuid üha rohkem jääb silma "päästerõngaga" tüdrukuid.

Mõtisklesin, mis võiks olla selle põhjus. Kas ehk on süüdi rämps- ja kiirtoit? Keskkoolinoored ja tudengid ei pea ehk ökonoomseks ja mõistlikuks osta kooli puhvetist kartul-kaste, pigem krõps-limps või muu otse pakist ja kiirelt söödav? Või on süüdi moodsad tehnovidinad ja suhtluskeskkonnad – pole lihtsalt aega ja tahtmist õues, liikumises viibida? Või on hoopis loodus teinud oma töö – moodsate lühikeste, vaevu vöökohta katvate jopede tõttu on kehad hakanud külma kaitseks keskkohale rasva koguma?  Või on noored naised nii stressis – ehk on kool tänapäeval nõnda pingeline ning ootused elule suured –, et iga mõttepausi täidetakse söömisega?

Üks tõenäoline põhjus tundub olevat veel: liiga väikesed ja kitsad riided. Madala värvliga ja kitsad püksid teevad ka kõhnale inimesele sangad. Rääkimata praegu moes olevatest retuusidest ja muust aluspesu moodi välja nägevast riidekraamist, mis just ei toeta täitsa keskmise kehaga inimese kena väljanägemist. Ja tihti on hilbud, mis selga pressitakse, mitu numbrit väiksemad.  Nii tundubki rõivaste serva ja kitsa värvli vahelt-alt piiluv liigne gramm kilogrammina.

Ega mul midagi paha polegi nende noorte ülekilode kohta öelda – see on igatahes parem, kui anoreksiale kalduv ja salatilehti lõunasöögiks pidav teine äärmus, kelle ellu on saabunud tselluliidi-usk. Noorus ongi aeg otsida ja mõelda selgeks oma eesmärgid, valikud ning võimalused.

Hiljuti lugesin intervjuud teadlasega, kes ütleb avalikult ja valjult välja selle, mida me kõik teame, aga rääkida eriti ei taha/julge: välimus ja seksapiil loeb. Tundub, et noored veel seda ei tea ega pea tähtsaks oma – kasutades tema termineid – erootilise kapitali realiseerimist. Teen siit järelduse, et see „erootiline kapital“ hakkab järjest rohkem määrama ja otsustama vanuse kasvades. Noored on üldjuhul ikka ilusad, isegi, kui nad on natuke hoolitsemata – nende voorus on muus. Olgu see siis hulljulgus, uudsus, kompromissitus või mis iganes. Kuid vanuse kasvades "nurgad" ümarduvad, nahk lõdveneb, selle alla tekib tselluliit ning tuleb hakata apelleerima muule kui loomulikkusele – seepärast ehk ongi minuvanuste naiste seas vähem päästerõngaga eksemplare. Enda eest hoolitsetakse rohkem, nähakse rohkem vaeva ja peetakse atraktiivsust ja teistele meeldimist olulisemaks.  Määritakse end kõikvõimalike vahenditega ülevalt, alt, pealt ja vahelt. Eriti just kevaditi – kui kõiki haarab tselluliidi-usk.

Või on tõesti toimunud põlvkondadevaheline paradigmanihe? Äkki praeguste 20ste põlvkond ei hakkagi välimust enam nii tähtsaks pidama kui minuealised. Enamik suhtlust käib nii ehk nii veebis – milleks loovutada mugavus ning hakata treenima ja kandma vähemmugavaid mitte-trikotaažriideid? Saame näha.

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad
Hiit Treening (0)

Loe kommentaare (3)

Aktiivne
Femme uudiskiri

Kas oled unistanud deodorandist, mis poleks pealekandmisel külm ja märg, vaid siidiselt pehme ning kiirelt imenduv?
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee