Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Teatrilaval ainult mehed

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Riina Õun
18.03.2010

Vastavalt kunagise Kreeka teatri ja Shakespeare’i-aegsete etenduste kommetele pole naised lavale lubatud. Kathakali on India lõunaosariigi Kerala traditsiooniline teatrivorm, mis on tuntud oma suurte kostüümide, rikkaliku meigi ja detailsete liigutuste poolest ning mille kõiki osi mängivad traditsiooniliselt ainult mehed. Saanud alguse juba 17. sajandil, on Kathakali end ajaga kaasas käies ka täiendanud.

Kathakali koosneb viiest erinevast kunstiliigist: grimassitamisest, tantsust, käeliigutustest, pillisaatest ja vokaalsaatest, välistades sealjuures sõnalise osa. Näitlejad suhtlevad laval vaid näoilmete ja käeasendite kaudu. Vaatajaile tegevuse selgitamiseks viivad näitlejad turistirikastes kohtades läbi erinevate liigutuste ja näoilmete tutvustamise sessioone.

Ava galerii, klikates pildil!

Make-up kestab näitlejatel tunni. Grimmiruumi puudumise tõttu toimub see otse vaatajate silme ees laval. Samal ajal paneb üks pillimeestest küünlad põlema ja joonistab põrandale jahust  lilled. Ka grimm on Kathakalis oluliseks suhtlusvahendiks. Kogu grimmivärv saadakse looduslikul teel erinevatest kivimitest, segades pigmente kookoseõliga. Iga värv kannab erilist tähendust. Roheline tähistab head tegelast, punane halba, kaks värvi koos aga pooleldi head ja pooleldi halba. Kollase pulbriga grimeeritakse naise rolli täitja ja deemonid võõbatakse mustaks.

Näidend algab merikarbi puhumisega. Lavale astub trummimees, harmooniumimängija võtab oma koha sisse ja laulja alustab rituaalset soigumist, sekka malayalami keeles lugu jutustades. Sõltuvalt teatri mõõtudest võib muusikute "orkester" koosneda lausa kuni kahekümnest inimesest. Etenduste sisu pärineb hindu mütoloogiast või eeposest "Mahabharata", jutustades jumalate Rama ja Krishna seiklustest. Naist mängiv näitleja tundub täielikult oma rollis sees olevat. Paks grimmikiht näol ja seelik seljas, on kerge uskuma jäädagi, et tegu on päris naisega.

Ehkki olevat olemas 101 klassikalist Kathakali lugu, mängitakse tänapäeval neist vaid üht kolmandikku. Näidendid on mõeldud kestma kogu öö, kaheksa-üheksa tundi järjest, kuid tänapäeval lühendatakse need paaritunnisteks. Vanasti toimusid öö läbi kestvad etendused kookosõlilambi valguses templites, paleedes või ülikute majades.

Näitlejaid koolitatakse väga intensiivselt kaheksa kuni kümme aastat. Kathakalis antakse lugu edasi puhtalt käeliigutuste ja näoilmete kaudu, nii et nende valdamine peab olema perfektsuseni lihvitud.

Sarnasel põhimõttel tuginevaid iidseid teatrivorme leiab India igast osariigist. Goale on iseloomulik näiteks Dashavatari teater, kus esinejad kehastuvad jumal Vishnu kümneks reinkarnatsiooniks. Truppi kuuluvad ainult mehed, kes selle nimel isegi juuksed pikaks kasvatavad. Lisaks rikkalikule meigile kannavad nad puust ja papjee-maśeest maski.

Ehkki traditsiooniliselt olid lavale lubatud vaid mehed, on 20. sajandi seitsmekümnendatest aastatest alanud naistegi sisenemine Kathakali maailma. Feminism tungib kõikjale.

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Aktiivne
Femme uudiskiri

Julge ja omanäoline käsitlus inimkonna hävinemisest on põlu alla sattunud – juba kuus riiki on filmi näitamise keelanud.
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee