Üheskoos omaette

Riina Õun, Austraalia
13.04.2010
Foto: NGV Photographic Services

Sulge aken

1. oktoobrist 18. aprillini on Melbourne’is Victoria Rahvusgalerii Ian Potteri Keskuses avatud näitus "Together Alone" ("Üheskoos omaette"). Näitus käsitleb Austraalia ja Uus-Meremaa moedisainerite loomingut tõestades, et need kaks maad jagavad sama moetasandit. Nende riikide muust maailmast eraldatuses on olulist rolli etendanud ookean, mis on seadnud oma tingimused moe arengule Austraalias ja Uus-Meremaal.

Geograafiliselt isoleeritud piirkond on tuntud oma erilise ja originaalse moele lähenemise poolest. Näitus toob välja kaheksa olulise Austraalia ja Uus-Meremaa moelooja viimase kümnendi tööd, püüdes uurida rahutukstegevaid inspiratsiooniallikaid, mis peituvad disainerite tööde südameis.

Näitusel esindatud moeloojatest ning nende töödest

Akira
Jaapani päritolu Akira Isogawa on Austraalia moemaastikul tegutsenud juba aastast 1993. Akira on tuntud koostöö poolest erinevate kunstiliikide meistritega ning tema eesmärgiks on leida balanss kunstiteose ja samas kantavate riiete vahel.

Akira

Doris De Pont
Doris on kuulus käsitsitrükitud kangaste kasutamise poolest. Loominguks on ta inspiratsiooni ammutanud varasematest kultuuriantropoloogia õpingutest. Talle meeldib uurida Uus-Meremaale iseloomulikku kultuuri ning euroopalikku mõju sellele.

Doris De Pont

MaterialByProduct
See Melbourne’i moebränd üritab vähendada rõivatööstusele omast jääkide tootmist, kasutades jätkusuutlikult oma riiete tootmiseks kangajääke ning pakkudes võimalusi, muutmaks vanad riided uuteks.

MaterialByProduct

Maticevski
Toni Maticevski loomingu märksõnaks on käsitsi drapeeritud glamuursed õhtukleidid. Oma meisterliku rätsepatööga kostüümid teostab ta enamjaolt üksinda stuudios nokitsedes ning on alates 2006. aastast osalenud ka New Yorgi moenädalal.

Maticevski
 

Nom*D
Disainer Margarita Robertson kasvas üles väikeses eraldatud Uus-Meremaa linnakeses Dunedinis, mis on tuntud oma alternatiivse muusikamaastiku, gootiliku atmosfääri ja loova õhkkonna poolest. Nom*D on endale nime teinud kudumitega. "Varjud on palju lõbusamad erksatest värvidest," kõlab üks brändi motosid.

Nom*D
 

Romance Was Born
Luke Sales ja Anna Plunkett valmistavad erakordselt silmapaistvaid mängulisi värvikirevaid ja teatraalseid ainueksemplare, olles lavariietega varustanud Cyndi Lauperit, Debbie Harryt, Lily Allenit, M.I.A.-t ja mitmeid teisi artiste.

Romance Was Born
 

World
Denise L’Estrange-Corbet ja tema abikaasa on tuntud oma otseütlemise poolest. "Uus-Meremaal olla oli traagiline ja igav, polnud midagi teha ega kanda," teatab üks nende loosungitest. Oma kollektsioonide esitluses on World olnud ekstsentriline, teatraalne ja poliitiline.

World

Zambesi
Tihtipeale kõige ikoonilisemaks peetav Uus-Meremaa bränd. Kollektsioonidest kajab läbi ajaloo hõngu, mis eirab trende. Erinevate kollektsioonide riideid annab vaevatult omavahel kombineerida, lastes pühendunud kandjal mugavalt oma stiili kujundada.

Zambesi
 

Näituse raames toimus mitmeid loenguid, näiteks mere rolli Austraalia ja Uus-Meremaa moe arengus käsitlev "Into The Nameless Waters of The World" ("Maailma nimetutesse vetesse"), mille eestkõneleja oli Louis Le Vaillant – praegune Melbourne’i Johnston Collectioni kuraator ja endine Uus-Meremaa Aucklandi Sõjamemoriaalmuuseumi kujutava kunsti kuraator.

Stereotüüpselt kirjeldatakse Austraalia moodi elurõõmsa, ülevoolava ja muretuna; Uus-Meremaa stiili aga tumeda, gootiliku, enesessetõmbunuma ja intellektuaalsemana. Uus-Meremaa isolatsioon, mis on ilmselt Austraalia omast suurem, annab loa mitte sobituda massidega. Uus-Meremaa mood on klimaatilistest oludest tingitult sportlik, praktiline ja soe.

Femme kohtus ka näituse kuraatori Katie Somerville’iga ja küsis paar sõna kommentaariks.

Kuidas hindate näituse edukust?
Ausalt öeldes on täiesti vapustav, kui edukaks see näitus osutunud on! Kaasaegne kontseptsioon on väljakutset esitav. Oleme näitusel püüdnud välja tuua moe juba tuntud suurkujusid ja ka tutvustada uusi nimesid, kes seni on kunstilise moega tegeledes oma stuudioseinte varju jäänud. Nagu näiteks MaterialByProduct, kelle tööd valmivad pigem ainulaadsete kunstiteoste kui massimoena ning kes on pikka aega teinud koostööd teiste kunstiliikide esindajatega.

Nii Uus-Meremaal kui Austraalias on olemas riigipoolne toetus moe arengule. Üheksakümnendatel tõusis Uus-Meremaa moeteadlikkus. Mitme Uus-Meremaa disaineri (nende hulgas Nom*D, Zambesi ja Worldi) osalemine Londoni moenädalal 1999. aastal oli murrangulise tähtsusega, kuna andis Uus-Meremaa disaineritele teada, et see on nende jaoks võimalik ning n-ö avardas horisonti. Austraalia valitsus on aidanud korraldada Austraalia kultuuri nädalaid nii Londonis kui Los Angeleses.

Mis eristab Austraalia ja Uus-Meremaa moodi muu maailma omast?
Kogu näitus on pühendatud selle väljanuputamisele. Oluline osa on eraldatuse ideel. Näiteks kas või materjalide hankimise kohalt. Samas peitub selles aga siinse moe eripära ja eelis – see on andnud tõuke oma tekstiilide arendamiseks ja alternatiivsete tööviiside leidmiseks ning unikaalsete materjalide loomiseks.

Uus-Meremaa disainerite poodide puhul on väga omapärane see, et lisaks oma loomingu jaemüügile tutvustavad nad oma poes ka teiste riikide huvitavate disainerite loomingut.

Mõlemas riigis on moenädalate traditsioon alles üsna noor: Austraalias toimuvad need aastast 1996, Uus-Meremaal 2000. aastast. Nii mitmedki moeloojad on tundnud vajadust maailmas õnne otsimise asemel kohalikul tasandil tegutseda, pühendudes oma maa moe arengule.

Kui palju on Austraalia ja Uus-Meremaa moeloojad kasutanud põlisrahvaste kultuuripärimusi?
Eriti tugev kohaliku kultuuri mõju on tunda Uus-Meremaa disainerite töödes, kes on koostööd teinud mitmete maoori kunstnikega. Riided peegeldavad nende päritolu. Tätoveerimine (sealhulgas näotätoveeringud) ja mütoloogia omavad olulist kohta.

Austraalia ja Uus-Meremaa stiile üldistatakse öeldes, et Austraalia mood on pigem lõõgastunud ja elurõõmus, Uus-Meremaa oma aga tume ja gootilik. Kuid kas neid saab tõepoolest ikka nii üheselt iseloomustada? Vaadates näitusel esitatud moeloojate töid, ei saa selles sugugi nii kindel olla.
Selle näitusega püüamegi neid stereotüüpe ümber lükata.

Näituse kodulehte saad vaadata siit.