India pulm

Riina Õun
12.04.2010

Sulge aken

Talveperioodil novembrist veebruarini on Indias lihtne sattuda juhuslikult mõnda pulma. Kuna külaliste arv ulatub tihti neljasajast tuhande või enama inimeseni, ei ole veel paar ootamatut külalist kunagi liiast. India pulm on nädalapikkune pidustuste jada, täis traditsioone, kultuuri ja pärimusi.

Oma India-reisil oli mul au sattuda tõelisse india pulma, mille emotsioone ja kombeid teiega siinkohal jagada tahan. Lõuna-India osariigi Kerala mägede vahel peatusin Kumilys ühes kodumajutuses. Ühel õhtupoolikul matkalt naastes oli kogu hoov rahvast täis. Peretütar hakkas abielluma ning mind kui ainsat majakülalist ja seal nii eksootilist heledanahalist välismaalast kutsuti samuti pulma ja sellele eelnevatest üritustest osa võtma. Kohe talutati mind juba sugulasi täis tuppa, kelle naispere kätel olid hennamaalingud parajasti kuivamas, ning pakuti vürtsiseid küpsiseid ja teed.  

Pulm on jagatud kolmeks osaks, koosnedes pulmaeelsetest ja -järgsetest rituaalidest ning pulmast endast. Pulmaeelsed rituaalid on Tilak, Mehandi, Sangeet jt.

Bariksha (Variksha) - pruudi perekond on vihjanud, et on huvitatud teatud peiust ja peigmehe perekond on nõustunud.
Tilak kätkeb endas pruudi perekonna külaskäiku peiu perele, et kihlust ametlikuks teha. Peigmehe perekond korraldab selleks puhuks suure peo.
Byaha Haath tseremoonia tähistab pruudi ja peigmehe meele, hinge ja keha puhastamist, valmistades neid ette pulmadeks. Uptan on sandlipuust, kurkumist ja roosiveest segatud pasta, mida määrivad seitse vallalist perekonna naisliiget pruudi ja peigmehe näole, kätele ja jalgadele. Pärast seda tseremooniat ei tohi pruut ja peigmees enam toast väljuda enne päris pulmapäeva.
Sangeet on pulmaeelne rituaal, mis toimub 2-3 päeva enne pulmi banketisaalis või kodus. Tihtipeale on kutsututeks ainult naised, kes laulavad traditsioonilisi india laule ja viskavad nalja. Üritusse kuulub ka õhtusöök ja tants.

Mehendi on üks olulisemaid pulmaeelseid rituaale. See on lõbus sündmus, mida tähistatakse enamasti pruudi perekonnas. Päev-paar enne pulmi tulevad pruudi koju või banketisaali kokku tema sõbrad ja sugulased. Professionaalne hennakunstnik või mõni osav sugulane teeb hennamaalinguid pruudi kätele ja jalgadele ning kõikidele naissoost peokülalistele. Mehendi motiiv pole mitte ainult kaunistuseks – see tähistab pruudi üleminekut neitsist tüdrukust abikaasast ahvatlejannaks. Nagu öeldakse Kama Sutras, on henna üks naiste kuuekümne neljast kunstist. Lille-, paabulinnu- ja  neerumotiivide vahele on peidetud ka peigmehe nimi, mille viimane peab hiljem üles leidma. Mehendi rituaali ajal naised tantsivad ja laulavad traditsioonilisi laule. Traditsioonide järgi ei tohi pruut pärast seda enam toast väljuda enne pulmi. Mida tumedam henna jääb, seda õnnelikumaks usutakse kujunevat tema abielu.

Päris pulmapäeval toimus paaritunnine ametlik vastuvõtt linna piiril asuva hotelli saalis. Kokku oli tulnud ligi tuhat sugulast ja sõpra. Et tüdruk mehele saada,  pidi tema perekond peiule maksma 500 000 ruupiat (ligi 12 200 krooni), peigmees aga ostma pruudile mitmeid kuldehteid. Pruut Fouziya (21) ja  peig Shabeer (27) olid vanemate sobitusel kohtunud esmakordselt kolme kuu eest. Nüüd istusid nad laval uhketes tugitoolides ning poseerisid sugukonnaga kaamerameestele. Miskipärast tundus pruut kuidagi kurvameelne. Erinevad perekonnaliikmed jootsid kordamööda pruutpaarile banaaniviiludega piima. Minu suureks üllatuseks kutsuti mindki lavale rituaali läbi viima. Olin pulmas ainuke välismaalane ja kõigist peajagu pikem. Pärast söödeti mul vürtsikast india toidust kõht täis ja läksin hoovi naistega suhtlema. Rahvast oli nii palju, et sööminegi tundus n-ö vahetustes käivat. Kui kohalikud mehed isegi rääkisid inglise keelt, siis naistega kõnelemine jäi enamjaolt vaid enese tutvustamise tasemele. Siiski leidus värvikirevate saride kandjate seas üks tüdruk, kes mulle india pulmakombeid lähemalt seletada oskas.

Pulm on pigem suur sugukondlik ettevõtmine, kui kahele inimesele kontsentreeritud sündmus. Korraldatud abielude maal on see niikuinii pigem kahe perekonna "tehing", kui kahe inimese omavahelisel armastusel põhinev liit. Abielu sõlmimine on pikk protsess, mille jooksul palutakse õnnistust kõikidelt hinduismi jumalatelt. Pruut ja peigmees teevad seitse sammu ümber tulekolde, vandudes igavest armastust ja pühendumist teineteisele isegi, kui nad pole ise üksteist omale valinud.

Traditsiooniliste pulmarituaalide hulgas on mitmeid, mis kutsuvad pulmaliste seas eile naeru. Näiteks üks, kus pruudi noorem õde üritab varastada peigmehe kinga ja nõuab vastutasuks raha.

Pärast pulma toimuvad pulmajärgsed üritused nagu näiteks Doli, mil pruut lahkub oma uude koju. See on pulmaprotsessi emotsionaalseim osa, sest pruut jätab maha oma perekonnaliikmed, alustamaks uut elu oma abikaasa perekonna juures, keda ta veel kuigi hästi ei teagi. Kui pruut uude koju jõuab, seatakse ukse ette riisikauss, mille ta peab jalaga ümber lükkama ja riisi sisse astuma. See toovat õnne.

India on suur ja mitmekülgne maa ning nii erinevad piirkonniti ka pulmakombed.

Ehkki kristlikus Euroopas on tavapäraseks pulmariietuseks valge kleit, on Indias selleks hoopis teised värvid. Lengha on pikk seelik või seelikust ja pluusist koosnev kostüüm, mida kasutatakse erinevate vastuvõttude kõrval ka pruudi pulmariietuseks. Erilist sära lisatakse pärlitest, Swarowski kristallidest, sädelevatest litritest, kuld- ja hõbeniitidest tikanditega. Pruudi lenghal on rohkem tikandit, see on raskem ja domineerivateks värvideks on bordoo, punane ja kuldne. Need on traditsioonilised pruudi värvid, eriti punane, kuna see sümboliseerib India pruuti ja enamik tänapäeva pruute armastavad traditsioonidele truuks jääda.

Neeta Lulla on tuntud pulmariiete disainer.

Järgmisel nädalal loe abielust India moodi.