Nägu Juuksed Keha ja toitumine Ilusoovitus
Kollektsioon Stiilivihjed Staari stiil Disain Pildigaleriid
Foorum Kosmopoliitne Fitness Suhted Sotsiaalia
Arvustused Persoon Mitmesugust Maru köögis
Kätlin Mariann Keilit

Narri meest, mitte mehe mütsi!

Saada sõbrale Prindi Teade toimetajale

Gerli Liivamägi, Pariis
02.08.2010
Foto: Gerli Liivamägi

Igal teisipäeva õhtul kohtub Pariisi südames Notre Dame’i katedraali lähedal ühes baaris suur hulk noori. Nad kõik tunnevad üksteist, kes rohkem, kes vähem. Kui isiklikum kontakt kaaslasega puudub ega teata, millega ta tegeleb, saab sellest lihtsasti aimu, visates pilgu tema mütsile. Tegemist on noorteorganisatsiooniga, kuhu kuulumine on vabatahtlik ja liitumine võimalik igale soovijale, kes õpib koolis või ülikoolis. Organisatsioon kannab nime Faluche.

Kõik sai alguse 1888. aastal, mil Prantsuse õpilaste delegatsioon oli kutsutud Itaaliasse Bologna ülikooli 800. aastapäevale. Kuna muudest riikidest tulnutel olid mütsid, otsustasid ka prantslased leida endile sobiva. Selleks sai barett. Tänapäeval on müts veidike küll muutunud, kuid põhjus ja eesmärk - tähistada gruppi noori, kes on otsustanud ühtsesse sõpruskonda kuuluda - sama.

Igal organisatsiooni kuuluval liikmel on oma hüüdnimi, mis kirjutatud ka mütsile. Nime saab kandaja oma kamraadidelt. Tavaliselt peegeldab see kandja iseloomu või räägib nimekandja eelistustest, hoiakutest. Nimesid on erinevaid, näiteks Ouioui (eesti keeles Jajaa), Cochon (Siga) jne. Mõni isegi ei tea ega mäleta, kuidas oma nime sai.

Lisaks nimele võib mütsilt tema kandja kohta välja lugeda muudki: mida ta õpib, kui kaua, kust ta pärit on, kus reisinud, kandja harrastused, hobid jne. Kõike seda märgivad erinevad embleemid ja märgid mütsi eri tsoonides.

Värvid mütsil tähistavad erinevaid õpinguid. Võimalik on teada saada, kas õpingud on lõpetatud või mitte ja kui mitu eriala on mütsikandja omandanud. Lilla värv, näiteks, tähistab hambaarsti-õpinguid, kollane aga kirjandust, sinine filmi, teatri, kunstide õppimist jne.

Lisaks n-ö kohustuslikele elementidele ja märkidele baretil on terve sektor, kuhu mütsikandja saab ise kinnitada täpselt neid märke, mida tahab, või neid, mis kaaslased talle kinkinud. Huvitav on ka kinkimise viis - nimelt peab kinkija kingitava märgi selle saaja joogi sisse puistama. Üks neiu seletas mulle erinevaid märke oma mütsil. Ühe märgi tähendusest rääkides läksid tal silmad vägagi särama: nimelt pidi too tähistama tema suurepärasid oskusi armatsemises. Mõnel noormehel aga rippus mütsi küljes igasuguseid kette ja kui küsisin, miks, siis ega nad isegi teadnud. Öeldi, et on lihtsalt esteetiliselt meelepärane. Üks noormees oli samal põhjusel oma mütsile padrunikesta kinnitanud.

Miks kokku saadakse, mida arutatakse, tehakse? Taolisi küsimusi esitades noortelt prantslastelt väga rabavaid vastuseid ei saanudki. Põhjused olid erinevad, kuid samas ka sarnased. Üks noormees selgitas, et tema perekonnas on juba mitu põlve selle organisatsiooni liikmed oldud ja tema kannab traditsiooni edasi. Teine tütarlaps rääkis, et tema jaoks on sellesse organisatsiooni kuulumine nii loomulik, et põhjus, miks ta alustas, ei olegi enam meeles. Kõik, kellelt sai liitumise kohta küsitud, andsid lõpuks ühise vastuse: eks ikka selleks, et sõpru leida ja uusi huvitavaid inimesi kohata. Üks neiu tõi välja tõiga, et tänu organisatsioonile omab ta sõpru väga erinevatest valdkondadest, kellega muidu naljalt tuttavaks ei saaks - ühingu eesmärk on kokku viia erinevate taustade ja huvidega inimesi. Tema enda sõnutsi moodustavad organisatsiooni liikmed kogunisti 80% tema sõprusringkonnast.

Mis siis tehakse, kui kokku saadakse? Nagu noored ikka: suheldakse, luuakse sidemeid ja kontakte, plaanitakse ühiseid üritusi ja koosviibimisi.

Sellest kärarikkast baarist Pariisi südames oli raske leida kedagi, kes ei kuuluks organisatsiooni. Küsides mõnelt prantslaselt, kes ei ole kunagi kuulunud ega plaani ka tulevikus ühtegi taolisse ühingusse kuuluda, miks nad ei liitu, jäävad nad täiesti külmaks ja ükskõikseks. Mõne arvates on tegemist ühe veidrike kambaga, kellel muud põhjust kokku saada ja kuuluda ei ole, kui seda on ainult ühiste mütside kandmine.

Uurisin ka mütsikandjailt endilt, kas nad käivad mujalgi selle mütsiga ringi. Üks tütarlaps vastas seepeale, et tema võiks vabalt oma koolis selle mütsiga käia, kuid kuna ta on ainuke mütsikandja oma kursusel ja isegi kogu koolis, siis oleks teiste - nende jaoks, kes ei kuulu organisatsiooni - see  äärmiselt imelik, kui ta mütsiga iga päev loengutesse ilmuks. Seetõttu kannab ta oma mütsi ainult spetsiaalsetel üritustel ja kohtades.

Alati jagub neid, kes ei mõista Faluche organisatsiooni ja selle eesmärke. Samuti jagub neid, kes sellesse kuuluda tahavad, sest kõiki sooviavaldajaid vastu ei võeta. Põhiliseks keeldumise argumendiks on respekti puudumine kaaskodanike suhtes ja vägivallale kaldumine. Rääkides mõningate organisatsiooni liikmetega, jäi meelde eelkõige positiivne suhtumine ja hoolimine kaaslastest ja ümbritsevast. Ehk sellest piisabki, et tegutseda - et elus hoida Faluche organisatsiooni. Aeg näitab.

www.faluche.net

|
Teade toimetajale
Vestle foorumis
Populaarseimad vestlusteemad


Aktiivne
Femme uudiskiri

Kas oled unistanud deodorandist, mis poleks pealekandmisel külm ja märg, vaid siidiselt pehme ning kiirelt imenduv?
Cherry.ee - magusad pakkumised
Suhtun kiirmoe kettidesse:
Positiivselt, sest saab soodsa hinnaga moodsaid riideid
Negatiivselt, sest nende kvaliteet jätab soovida
Neutraalselt ja ostan, kui leian sobiva toote
Mis see kiirmood on
femme.ee kasutajatingimused registreeru kasutajaks uudiskiri reklaam koostööpartnerid kasutusõigus
© femme.ee