Trenni! Aga millisesse?

Rica Varul
06.09.2007

Sulge aken

Küsisime Tartu spordiklubi Tropic juhataja Rica Varuli käest nõu, millele peaks tähelepanu pöörama, kui on soov sügisel trenni minna, aga ei tea, millist stiili eelistada.

Sügisel treeninghooajaga algust tehes tuleks esmalt hinnata oma kehalisi võimeid: kaua pole trennis käinud?; kuidas on enesetunne? Enne treeningutega alustamist soovitaksin kindlasti teha koormustesti. Testimisel saab professionaalse hinnangu tervisliku seisundi kohta. Testija annab nõu, milliseid treeninguid valida ja millistest näiteks alguses hoiduda. Tõsisemad treenijad võiksid andmed alles hoida ja umbes 9 kuu pärast uue testi teha – on ju huvitav näha, kuidas oled arenenud!

Kui on soov minna aeroobikasse, on oluline teha valik meeldivamate klubide vahel. Seejärel tutvuda rühmtreeningute valiku ja tunniplaaniga. Aeroobikastiilide nimetused, raskusaste, suunitlus ja sisu on väga kirju. Siinkohal annan ülevaate erinevatest stiilidest - peamiselt nendest, millega saab tegeleda Spordiklubis Tropic.

Body- ehk lihastreeningud (Step&Body, Step&Bosu, BodyTrim)

Body-trenn on lihastreeningule suunatud aeroobikatreening. Pärast lühikest soojendust tehakse palju erinevaid jõuharjutusi. Harjutuste sooritamise tempo peab olema rahulik. See on selleks, et kõiki jõuharjutusi jõuaks teha õige tehnikaga. Soovitan seda treeningut algajatele. Kui Sa pole varem aeroobikas käinud või on mitu aastat vahele jäänud, ära pelga minna body´sse! Seal ei tehta koordinatsiooni nõudvaid keerulisi liikumiskombinatsioone.

Step&Body trennis on abivahendiks stepipink. Sellega saab sooritada mitmekülgseid harjutusi jalgadele, kätele, kõhule jm. Treeningul kasutakse spetsiaalset BOSU-palli.

Lisaks on lihastreeningutes võimalik kasutada hulgaliselt muid abivahendeid (kummilindid, kangid, hantlid jt). Sellest tulenevad ka treeningtundide nimetused. Seega tihtipeale väga keerulise tunni nime taga võib peituda lihtsa ülesehitusega lihastrenn, mis on sobilik väga paljudele inimestele.

Näiteks tehakse Tropicus trenni nimega Thighs&Abs&Butt (eesti k. reied, kõht ja tuhar). Pärast soojendust ja kerget sammukombinatsiooni tehakse harjutusi ainult nendele piirkondadele. Kätele mõeldud jõuharjutused on selles trennis tagaplaanil, nii et lisaks Thighs&Abs&Butt treeningule soovitan minna ka näiteks BodyTrimm treeningusse. See on n-ö üldfüüsiline lihastreening, kus eesmärk on treenida kogu kere suurimaid lihasgruppe (jalgadel, kätel, kerel jm).

Väga heaks treeninguks pean ka BodyPump´i. 3-kuuliste tsüklitena toimuvas treeningus sooritatakse lihasharjutusi spetsiaalsete kangide ja ketastega, läbitakse kogu aeg ühte ja sama kava. Tunnis ei tehta sammukombinatsioone. Seega soovitan seda trenni ka meestele. BodyPump on hea vaheldus jõusaalitreeningule.

Oluliseks märksõnaks treeningplaanis on MITMEKÜLGSUS. Seega mine julgelt ka mõnda tantsutreeningusse: näiteks Aerodance´i, Latiinosse, Nike Dance´i jt. Tantsutreeningutes on esikohal hoogsad ja mitmekülgsed sammukombinatsioonid. Näiteks Latiinos mõjub juba emotsionaalselt rütmikas muusika, mida terve treeningu ajal kasutatakse. Mambo, tša-tša jm sammudest ehitatakse üles kombinatsioon, mida korratakse terve treeningu jooksul. Ära karda, et sa ei saa hakkama! Kindlasti ei tohi ennast ka teiste treenijate ees häbeneda ja seda ammugi mitte, kui kombinatsioon ei tule 100% nii välja nagu treeneril! Trenni teeme siiski enda jaoks! Niisiis soovitan minna lihastrennide kõrval ka tantsutrennidesse ennast välja elama.

Kui tantsu- ja lihastrennide kõrval tunned, et tahad teha midagi veel intensiivsemat, proovi poksitreeninguid.

Tropicus on hea võimalus osaleda Fitbox-treeningus. See on intensiivne aeroobikatund, mis koosneb jala-, rusika-, küünarnuki- ja põlvelöökidest. Harjutusi tehakse muusika saatel, kasutades spetsiaalseid veest löögikotte. Fitbox sisaldab endas Tai poksi, kung fu, karate ja kickbox´i elemente. Sobib edasijõudnutele ja heas füüsilises vormis olevatele naistele ja meestele. Stressi ja pingeid saab suurepäraselt maandada just Fitbox-treeningus.

Kui tunned, et tahad teha rahulikumaid treeninguid, soovitan joogat või Pilates treeningut.

Lihas-, tantsu- ja poksitreeningute kõrvale on ilmunud maailmas palju populaarsust võitnud Pilates-treeningud. Paljud staarid on just Pilatese austajad. Pilatese eesmärk on lihaste tunnetamine ja arendamine. Tunnis tehakse peamiselt staatilisi harjutusi, keskendudes kerelihaste treenimisele. Rahulik ja mõõdukas treening annab regulaarsel harjutamisel treenitavatele hea rühi, painduvuse ja tasakaalu, arendades lihaste ja sidemete elastsust, jõudu, lihastevahelist ja lihastesisest koordinatsiooni. Pilates-süsteemi harjutused võimaldavad tugevdada lihaskorsetti, suurendamata seejuures lihasümbermõõtu. Sobib ka neile, kes ei oma eelnevaid aeroobikaalaseid kogemusi või kellele on vastumeelt koordinatsiooni nõudvad liikumiskombinatsioonid ning jooksu- ja hüplemisharjutused.

Pilatest soovitatakse ka taastusravina. Tropicus käivad Pilateses paljud seljatraumasid üle elanud inimesed. Konsulteerige tingimata arsti ja treeneriga, kui olete mõne trauma üle elanud ja soovite treenima tulla!

Kokkuvõttes tahan kummutada müüdi, et aeroobika on üks suur võimlemine, karglemine, hüppamine vms. Aeroobika alla võib tänapäeval liigitada niivõrd erinevaid stiile, et igas vanuses, soos ja kehakaalus inimene leiab sobivaima treeningu. Tuleb uurida spordiklubide tunniplaane -milliseid treeninguid tehakse ja kellele soovitatakse. Julgelt küsi abi ka aeroobika- või jõusaalitreenerilt!